چهار روش جهت افزایش بازدهی چیلر

 چیلرها دستگاه هایی هستند که می توانند تا حد زیادی در هزینه های راه اندازی در ساختمان های تجاری و اداری صرفه جویی کنند. چیلرها در بسیاری از سازمان ها بزرگ ترین دستگاه هایی هستند که تنها از یک نوع انرژی استفاده کرده و نگهداری جامع از آن ها در راستای تضمین بازدهی و قابلیت اطمینان بسیار حائز اهمیت است. طی دهه های اخیر با توجه به پیشرفت های صورت گرفته در کنترل، مبردها و طراحی تجهیزات چیلرها، بازدهی این دستگاه ها به طور چشمگیری افزایش پیدا کرده است. به همین جهت چیلرها تلورانس عملیاتی محدودتری داشته و نگهداری و سرویس دهی منظم بیش از پیش اهمیت دارد.

گام اول: گزارش روزانه ای از عملکرد چیلر تهیه کنید

 اپراتورهای چیلر بهتر است که به صورت روزانه و دقیق از عملکرد چیلر گزارشی تهیه کرده و این گزارش را با لحظه شروع به کار چیلر مقایسه کنند تا در این صورت بتوانند به مشکلات و نواقص دستگاه پی ببرند. اپراتور در این صورت می تواند تاریخچه ای از وضعیت عملکرد چیلر تهیه کرده و جهت تعیین روند آن، این گزارش را مورد بازبینی قرار داده از اشکالات احتمالی جلوگیری کنند.برای مثال اگر اپراتورها طی یک ماه متوجه افزایش تدریجی در فشار کندانسینگ شوند می توانند به گزارش روزانه مراجعه کرده و به صورت منظم علل احتمالی این وضعیت را مشخص کنند.

گام دوم: لوله ها را تمیز نگاه دارید

 یکی از شاهراه های رسیدن به عملکرد مطلوب چیلر، افزایش انتقال حرارت است. عمکلرد و بازدهی چیلر به طور مستقیم با توانایی آن در انتقال حرارت ارتباط دارد که لوله های کندانسور و اواپراتور تمیز نقطه شروعی برای این کار هستند. چیلرهای بزرگ در مبدل های حرارتی خود شامل لوله های بزرگی به طول چندین کیلومتر هستند به همین دلیل تمیز نگاه داشتن این سطوح جهت حفظ بازدهی بالای دستگاه ضروری است.در صورتی که بخش آبی لوله های چیلر بنابر هر دلیلی مسدود شود (لجن،گل،روغن،جلبک و ...) بازدهی آن تا حد زیادی افت می کند. 

جهت تمیز کردن لوله ها از دو روش اصلی می توان بهره گرفت:

تمیز کردن لوله ها به صورت مکانیکی با استفاده از فرچه مخصوص و آب پرفشار و تمیز

 تمیز کردن لوله های به صورت شیمیایی با استفاده از محلول های شیمیایی مناسب بنابر توصیه شرکت تولید کننده

 گام سوم : مطمئن شوید که چیلر مشکل نشتی نداشته باشد

 تولیدکنندگان توصیه می کنند که هر سه ماه یکبار وضعیت نشتی کمپرسور بررسی شود. در اغلب موارد آب بند کردن چیلر کار دشواری بوده و معمولا هوا و رطوبت به داخل چیلر راه پیدا می کنند.

در صورتی که هوا،رطوبت یا گرد و خاک به داخل کندانسور راه پیدا کنند، فشار و برق مورد نیاز کمپرسور افزایش و بازدهی و ظرفیت سرمایی چیلر کاهش پیدا می کند. علاوه بر این رطوبت باعث اسیدی شدن محیط کندانسور شده و باعث پوسیدگی پره ها و یاتاقان ها شده همچنین ایجاد زنگ زدگی پوسته می شود. در این صورت میزان انتقال حرارت بازدهی کل چیلر کاهش می یابد.

بهترین راه برای نظارت بر نشتی چیلر، زیرنظر گرفتن مدت زمان بخش پالایش چیلر و مقدار تجمع رطوبت در این بخش است. اگر هر یک از این اعداد بیش از اندازه بزرگ باشند در این صورت می توان نتیجه گرفت که چیلر نشتی دارد. در صورتی که فشار هد و دمای کندانسور افزایش یافته می شود می توان نتیجه گرفت که هوا وارد چیلر شده است.

گام چهارم : آب چیلر را به صورت منظم تصفیه کنید.

اغلب چیلرها برای انجام انتقال حرارت از آب استفاده می کنند به همین دلیل آب مورد استفاده در چیلرها باید به خوبی تصفیه شود تا از رشد بیولوژیکی و خوردگی جلوگیری شود. برای سیستم های آب- بسته که در چیلرهای آب خنک مرسوم است، یک بار تصفیه شیمیایی نیاز است. در چیلرهایی که از برج خنک کننده استفاده می شود، به صورت مرتب و پیوسته به تصفیه شیمیایی آب نیاز است.

 

منبع : facilitiesnet.com

 

 

 

 

 


تهویه سنتر


آدرس : خیابان شریعتی ، نرسده به خیابان بهشتی

پایین تر از اندیشه دوم پلاک 708 واحد 7

تلفن : 88400460-021

فکس : 88400460-021